חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:37 ג' בסיון התש"פ, 26/5/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

התרעת תרועה
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1707 - כל המדורים ברצף
אחרי הבחירות זמן לסליחות
יש חדש
שבת סליחות בלי סליחות
שמחה
מנסים שוב
תשובה בכל עת
התרעת תרועה
אווירת שבת סליחות
תפילה זה לא שואו
דיני אמירת סליחות

זה היה יום חורפי קפוא, כאשר בחלל העיירה חנצ'ין שבפולין נשמע קולו שופר מייבב: תקיעה, שברים, תרועה ותקיעה. התקיעות שבו ונשנו, ובעקבותיהן נפתחו חלונות וראשים הציצו בתמיהה. האם זה שופרו של משיח? מיהו התוקע בשופר?

במהרה התגלתה זהות התוקע. זה היה רבי חיים-שמואל הלוי הורביץ, הרבי מחנצ'ין. המנהג החריג שב ונשנה בכל בוקר, והיה לתופעה יום-יומית בעיירה. הרבי תוקע מאה קולות, כאילו זה היה ראש השנה.

החסידים הנדהמים עמדו פעורי פה. מה ראה הרבי לקיים את מצוות ראש השנה באמצע החורף ולתקוע בשופר מדי יום ביומו? שאלה זו נותרה כמוסה בליבם. איש לא העז לפנות אל הרבי ולשאול לפשר מעשיו.

בינם לבינם התלחשו החסידים בניסיון להסביר את המעשה המוזר של הרבי. היו שסברו כי הצדיק מבקש לזרז את ביאת המשיח. ניחוש זה הצית תקווה בלב רבים. אחרים הציעו תחזית הפוכה, ולפיה צרות קשות עלולות לפקוד את עם ישראל, והצדיק עושה מאמצים שמימיים כבירים לבלום אותן ולהעביר את רוע הגזירה.

לא עברו ימים רבים והכול התברר. באביב אותה שנה, תרס"ד (1904), פרצה מלחמת רוסיה-יפן. או-אז הבינו הכול את סוד תקיעות השופר של הרבי, שבעיניו הצופיות למרחוק הקדים רפואה למכה ומנע סבל גדול מיהודי רוסיה.

עשר שנים חלפו, ובקיץ של שנת תרע"ד (1914) שוב הרעידו תקיעות השופר של הרבי את הלבבות. הפעם ערך הצדיק את התקיעות בסוכה שבחצרו. בכל בוקר התייצב בסוכה, בידו השופר, ותקע מאה קולות. לאחר מכן פתח בקריאת תפילת "השכיבנו אבינו לשלום", הנאמרת בערבית, וקולו מזדעק בשיברון לב ובתחנונים, ודמעות רותחות זולגות מעיניו.

בהגיעו למילים "ופרוש עלינו סוכת שלומך" היה כל גופו מזדעזע בסערת נפש, והוא היה מתייפח בבכי חסר מעצורים. לא אחת התקשה להמשיך באמירת התפילה. היה מניח את סידור התפילה על השולחן, ובמשך דקות ארוכות גועה בבכי.

בני ביתו של הרבי וחסידיו המקורבים עמדו מרחוק, נאלמים דום לנוכח החיזיון המרטיט, שהעביר צמרמורת בליבם. הפעם נוסף טון מאיים לצלילי השופר. אלה נשמעו באוזני הבריות כפעמוני אזהרה מדאיגים. מעשה התקיעות עשר שנים קודם לכן עדיין היה זכור היטב לתושבי חנצ'ין. איזו צרה מתקדרת ובאה עליהם עכשיו?

ואכן, החששות התממשו. כעבור שבועות אחדים פרצה מלחמת העולם הראשונה, וסחפה את היבשת כולה למרחץ דמים נורא. והרבי – בשלו. בכל יום ויום הוא עומד ותוקע בשופר, לעורר רחמי שמים.

הימים כבר ימי חודש אלול, ותקיעות השופר נשמעו בכל בתי הכנסת בעיירה, ובכל-זאת מעשהו של הצדיק עורר דאגה בלב מקורביו ובני משפחתו. בעוד בבתי הכנסת הסתפקו בתקיעות קצרות, כמנהג חודש אלול, הרי הצדיק עמד ותקע מאה קולות. כמו-כן, התקיעות שלו נעשו בסוכה והדהדו היטב בכל הסביבה.

בימי המלחמה עמדו היהודים במצב רגיש ושברירי. כל אחד מהצדדים הלוחמים חשד בהם כי הם מסייעים לצד שמנגד. רק זה עוד חסַר עכשיו לתושביה היהודים של חנצ'ין, שהגויים יתחילו לייחס משמעויות מלחמתיות לתקיעותיו החריגות של הרבי.

ואכן, לא חלפו הימים ותושבי המקום העבירו הלשנה לשלטונות, כי הרבי מחנצ'ין אינו אלא סוכן סמוי של האויב, המשתמש בתקיעות השופר להעברת מידע מוצפן על מהלכי הצבא.

יום אחד הופיעו בעיירה שוטרים חמושים והקיפו בטבעת הדוקה את ביתו של הרבי, כאילו באו ללכוד פושע מסוכן. הרבי הוצא מביתו והובל לחקירה.

החסידים, החרדים לשלומו של הרבי, לא ידעו את נפשם. הדקות חלפו בעצלתיים, וכל רגע נדמה בעיניהם כנצח. בסופו של יום יכלו לנשום לרווחה. הרבי הצליח לשכנע את חוקריו כי בימי חודש אלול יהודים נוהגים לתקוע בשופר, כדי לפתוח את הלבבות לתשובה. הללו השתכנעו לבסוף כי זה פולחן דתי ולא מעשה ביון מתוחכם.

ועם זה, החשדנות כלפי היהודים הביאה לידי קבלת החלטה על גירוש כל יהודי חנצ'ין מהעיירה למשך כל תקופת המלחמה.

למרות המרחק הרב של חנצ'ין מהחזית נצטוו כל יהודי המקום, ובראשם הרבי מחנצ'ין, לעזוב מייד את העיר, בטענה שהללו מקיימים קשרי ידידות עם הגרמנים ונוטרים איבה לצאר.

האמת הייתה הפוכה לגמרי. הרבי תיעב את גרמניה, ובמסעותיו נמנע מלדרוך על אדמתה גם במחיר הארכת הדרך, עם כל תלאות טלטוליה.

סמוך למועד הגירוש פרצה שריפה בחנצ'ין וכילתה בין השאר את ביתו של הרבי. הוא עזב את העיירה ועבר לעיר קיילצה (קילץ) הסמוכה. אך הידיעות המרות על צרותיהם של היהודים בעקבות המלחמה דרדרו את מצב בריאותו, ובחורף תרע"ה נסתלק לבית עולמו.

(על-פי 'בלבת אש')


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)