חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:42 זריחה: 6:08 י"ד בחשון התש"פ, 12/11/19
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נושא השבוע: משה רבנו
מן המעיין

מדורים נוספים
שיחת השבוע 994 - כל המדורים ברצף
חיי הזולת אינם בידינו
בציפיה לגאולה
יש חדש
לא לבלבל את התפקידים
נושא השבוע: משה רבנו
זכות לנותן
הרבי של הרבי
פעולה חד-פעמית
כשהברכה מוכפלת פי שניים ופי ארבעה
לימוד בניגון

 שכר החסד

"ותקרא שמו משה... כי מן המים משיתיהו" (שמות ב,ו). מכאן אתה למד שכרם של גומלי-חסדים. אף-על-פי שהרבה שמות היו לו למשה, לא נקבע לו שם בכל התורה אלא כמו שקראתו בתיה בת פרעה, ואף הקב"ה לא קראו בשם אחר.

(שמות רבה)

 לא כדרך העולם

"ויהי בימים ההם ויגדל משה ויצא אל אחיו" (שמות ב,יא). "ויגדל משה" - שלא גדל כדרך העולם (שמות רבה). אכן אין זה מדרך העולם שמקורב למלכות ובן-בית בחצר המלך יהיה פתאום עסוק בדברים כגון אלו ויתעניין בצרותיהם של אחיו...

(ילקוט הדרוש)

 תכונות המנהיג

"ותרא אותו כי טוב הוא" (שמות ב,ד). בגמרא (סוטה יב) מצאנו על כך שני פירושים: האחד, ש"נולד כשהוא מהול", והשנייה, "נתמלא הבית אור". לכל מנהיג בישראל מעלתו ושלמותו העצמית, ומעלתו ושלמותו כמנהיג. במשה נראו שני הדברים מיד עם לידתו: העובדה שנולד מהול רומזת לשלמותו העצמית, וזה שנתמלא הבית כולו אור רומז על שלמותו כמנהיג, המשפיע ברכה ואורה לבית-ישראל כולו.

(לקוטי שיחות)

 למצוא את האש

"וירא מלאך ה' אליו בלבת אש מתוך הסנה" (שמות ג,ד). מן השמים הראו למשה רבנו, כי מנהיג ישראל חייב למצוא את 'לבת האש' בתוך ה'סנה' ולגלותו.

(רבנו הזקן)

 לא סובל עוול

כל דבר עוול שבין אדם לאדם לא היה יכול משה לסבול. אם התנפל גוי על יהודי ("איש מצרי מכה איש עברי"), אם יהודים רבו בינם לבין עצמם ("אנשים עברים ניצים"), ואם גוי נהג שלא כשורה כלפי גוי אחר ("ויבואו הרועים ויגרשום").

(תולדות יצחק)

 סימן לגאולה

"ויקח משה את אשתו ואת בניו" (שמות ד,כ). משה הביא את בני ביתו מצרימה, כדי לחזק בעם את הביטחון בגאולה הקרובה. אם משה עצמו לוקח את אשתו ואת ילדיו ומביאם למצרים, זה אות וסימן שאכן הוא יודע שלא תארך הגלות ושהנה-הנה תבוא הגאולה.

(מאוצרנו הישן)

 לא יושב בשקט

"ויגדל משה ויצא אל אחיו" (שמות ב,יא). משה גדל בבית המלך, שבו לא היה חסר לו דבר. הוא היה יכול לשבת בשקט ובשלווה. אך מיד כשגדל והיה מסוגל לעשות ולפעול, יצא אל אחיו וחירף את נפשו כדי לעזור לאחד מהם. משה אף ידע שישלם מחיר על כך, שכן בעקבות זאת נאלץ לברוח ולצאת לגולה.

(הרבי מליובאוויטש)

 תורה ותפילה

"הוא אהרן ומשה", "הוא משה ואהרן" (שמות ו,כו-כז). משה עניינו לימוד התורה, ואהרן עניינו עבודת התפילה (שהרי התפילות נתקנו במקום הקרבנות). לפעמים יש להקדים את משה לאהרן - כלומר על האדם לעסוק בתורה, כדי שיוכל אחר-כך להתפלל מאהבה; ולפעמים יש להקדים את אהרן למשה - שהאדם יעורר את אהבת ה' בליבו על-ידי  התפילה, כדי שיוכל אחר-כך לעסוק בתורה ומצוות כראוי.

(לקוטי תורה)


 
     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)