חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:44 זריחה: 5:35 י"א בסיון התש"פ, 3/6/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"נזכור תמיד את האחדות הזאת"
חיים יהודים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1144 - כל המדורים ברצף
האור יכניע את החושך
יש חדש
הלב בשמים והעיניים בארץ
סולם
ולא יידום
הברכה הגיעה
ייסורי הלידה
גאולה בין כך ובין כך
"נזכור תמיד את האחדות הזאת"
הכאה על הלב

קולו של הרב יצחק-דוד גרוסמן, חבר מועצת הרבנות הראשית ורבה של מגדל-העמק, נשמע מרוסק כשהוא מספר על אחייניתו, הרבנית רבקה הולצברג הי"ד, שנרצחה עם בעלה הרב גבריאל הי"ד בבית-חב"ד במומביי. בכל רגע הוא נזכר בעוד פרט שאפיין את בני הזוג ואורח חייהם, "שהיו דוגמה ומופת בקרב שלוחי חב"ד הפרושים ברחבי העולם", כדבריו. 

"גבריאל ורבקה היו בבחינת אברהם אבינו", אומר הרב גרוסמן. "על אברהם אבינו כתוב 'ויטע אשל בבאר שבע'. המפרשים אומרים ש'אשל' ראשי-תיבות אכילה, שתייה, לינה, וזאת הוא עשה במדבר. גם הם חיו במדבר, בהודו, וכל יהודי שרצה לחוש את טעמו של בית חם, בא לאכול ולשתות בביתם. המסירות שלהם לזולת הייתה במידה שלא תיאמן. הם הפקירו את עצמם למען הכלל, ועם זה, לא שכחו לרגע את תפקידם כהורים והקנו לבנם, מוישי, חינוך יהודי-חסידי מסור ואוהב".

רוח של מסירות-נפש

הוא מציין עוד דמיון לאברהם אבינו ושרה אימנו: "על הפסוק 'הנפש אשר עשו בחרן' חז"ל אומרים, שאברהם היה מגייר את האנשים ושרה את הנשים. גם כאן, גבריאל היה עסוק עם הגברים ואילו רבקה השפיעה על הנשים, וכך קירבו אלפי יהודים לאבינו שבשמים".

הוא מוסיף ומדגיש: "הם השפיעו אפילו על לא-יהודים, ממש כמו אברהם ושרה. את ההמחשה המובהקת לכך ראינו במסירותה הבלתי-נתפסת של העוזרת, סנדרה, שחירפה את נפשה כדי להציל את מוישי הקטן. גם היא ספגה את רוח ההקרבה ומסירות-הנפש, כשחייתה לצידם של זוג השלוחים במהלך השנתיים האחרונות".

הכול למען האורחים

הוא מספר על יהודים רבים שפגש, אשר כל תפיסתם על יהדות ועל יהודים שומרי תורה ומצוות השתנתה בעקבות ביקור בבית-חב"ד במומביי. "הרב גבריאל ורבקה קיבלו באהבה ובמאור-פנים כל יהודי, ולא הִתנו זאת בשמירת תורה ומצוות, אבל כשזיהו התעניינות ושאיפה להתקרב, דאגו שהקשר יימשך גם בהמשך. רבים מאלה שביקרו אצלם בהודו, ושם הוצת בהם הניצוץ, הופנו על-ידם לבתי-חב"ד בארץ, וכאן הניצוץ היה ללהבה. גבריאל התעניין תמיד, שמר על קשר והוסיף לדרבן".

בקול חנוק מספר הרב גרוסמן מה ששמע זה עתה מהוריה של רבקה, הרב שמעון ויהודית רוזנברג. ההורים נכנסו למבנה בית-חב"ד ההרוס, כדי לאסוף את חפציהם האישיים של ילדיהם. כששאלו את העוזרת, סנדרה, היכן חפציה של המשפחה, נדהמו לגלות כי כמעט לא היו להם חפצים משלהם. בכל הבית הענק, בן חמש הקומות, היה להם בקושי חדר שהיה שלהם. כל היתר עמד לרשות האורחים, שעשו בבניין כבתוך שלהם.

לקיים את צוואתם

"בשעה הקשה הזאת אנחנו מרוכזים בכאב הנורא", אומר הרב גרוסמן, "אבל חייבים לזכור כי חובה עלינו לקיים את צוואתם, שאותה ציוו לנו בחייהם ובמותם. על כל אחד ואחד להאיר פניו לזולת. לא להסתכל על חיצוניותו של אדם מישראל, אלא לחפש את הפנימיות שבכל יהודי. גם בתוכנו, במחננו פנימה, עלינו ללכד את השורות, לקיים בנו 'ברכנו אבינו כולנו כאחד'. הבה נעמיד לנגד עינינו את דמותם המופלאה של בני-הזוג הולצברג, ונזכור תמיד את תחושת ההתלכדות והאחדות שאנו חשים היום".

הרב גרוסמן: "בחייהם ובמותם ציוו לנו את האהבה לזולת"


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)